El FICVI enceta la seva quarta edició amb gairebé 1.000 obres presentades

11 dels curtmetratges han estat preseleccionats també pels premis Goya 2020

El FICVI (Festival Internacional de Curtmetratges de Vila-seca) ja està preparat per celebrar la seva quarta edició. Després d'un llarg procés de selecció, de les 942 obres presentades, a la secció oficial es projectaran 41 curtmetratges, 33 de ficció i 8 d'animació. 

El FICVI arrencarà el cap de setmana del 23 i 24 de novembre amb In Situ, un concurs en el que s'haurà d'enregistrar un curtmetratge de no més de 3 minuts de durada fent servir els carrers de Vila-seca com a plató i uns elements sorpresa que es coneixeran en començar el concurs.

El mateix dissabte 23, a les 20:00h, s'obrirà oficialment el festival a la sala Alcalde Josep Malapeira del Conservatori de Vila-seca i, acte seguit, es projectarà el primer passi de curtmetratges.

Del 25 al 27 de novembre es tornarà a repetir l'experiència d'apropar el cinema als més petits i es faran projeccions matinals de curtmetratges d'animació per a grups escolars a la mateixa sala Alcalde Josep Malapeira. A la mateixa sala a partir de les 19:00h es realitzaran projeccions de curtmetratges de ficció per al públic adult.

El dia 25 de novembre, amb motiu del Dia Internacional per l'Eliminació de la Violència envers les Dones, es projectaran curtmetratges d'aquesta temàtica.

Els dies 29 i 30 de novembre es projectaran els curtmetratges de la secció oficial i el dia 1 de desembre se celebrarà la Gala de lliurament de premis a les 11:30 del matí a l'Auditori Josep Carreras de Vila-seca.

Cal recordar que 11 dels curtmetratges seleccionats per l'organització formen part també dels 15 curts que ha preseleccionat l'Acadèmia del Cinema Espanyol per tal d'escollir els 5 finalistes a la gala del premis Goya 2020.

Després d'un llarg procés de selecció, els curtmetratges seleccionats que es podran veure al FICVI del 23 de novembre a l'1 de desembre de 2019 són:

 

SELECCIÓ CURTMETRATGES DE FICCIÓ

  • 7:15 p.m. Rami Nedal  
  • ANTES DE DORMIR  Francisco Rojas  
  • BLACK BASS Rakesh Narwani
  • CARIÑO  Ángel Gómez  
  • COCODRILO  Jorge Yudice
  • DE REPENTE LA NOCHE  Cristina Bodelón / Ignacio de Vicente  
  • DESPUÉS TAMBIÉN  Carla Simón  
  • EL CUMPLE  Pablo Breixo / Alen Corral 
  • EL DOL  Joel Muñoz
  • GRIETAS  Alberto Gross  
  • HAPPY FRIDAY  José Antonio Campos
  • KHURUF  Kepa Sojo  
  • LA GUARIDA  Iago de Soto  
  • LA PRUEBA  Joaquín Villalonga
  • LA TERCERA PARTE   Alicia Albares / Paco Cavero
  • LA TIERRA LLAMANDO A ANA   Fernando Bonelli 
  • LAY THEM STRAIGHT  Robert Deleskie  
  • LES ENFANTS DU RIVAGE  Amelia Nanni  
  • LUZ VERDE  Juanma Díaz
  • MUERO POR VOLVER  Javier Marco
  • NUESTRA CALLE  Clara Santaolaya  
  • QUI VIVE  Anaïs Debus  
  • SUC DE SINDRIA  Irene Moray 
  • TAHRIB  Gerard Vidal
  • THE VAN  Erenik Beqiri
  • TOUT SE MÉRITE  Pierre Amstutz  
  • TRIVIAL Sandra Reina / Fran Menchón  
  • UN CHICO CUALQUIERA, ROSARIO SOLO HAY UNA  Àlex Monner
  • UN COCHE CUALQUIERA  David P. Sañudo 
  • VACA  Marta Bayarri
  • VOLVER  Diego Salazar
  • WHAT IS LOVE  Paco Caballero  
  • XIAO XIAN Jiajie Yu Yan  

 

SELECCIÓ CURTMETRATGES D'ANIMACIÓ

  • CAZATALENTOS  José Herrera  
  • CLIPS PER SALVAR EL MÓN  Javier Horrillo 
  • EL ÁRBOL DE LAS ALMAS PERDIDAS  Laura Zamora  
  • IAN, A MOVING STORY  Abel Goldfarb  
  • IDLE  Pablo Muñoz 
  • LA NORIA  Carlos Baena 
  • LIKE AND FOLLOW  Tobias Schlage 
  • O28 Otalia Caussé / Geoffroy Collin / Louise Grardel / Antoine Marchand / Robin Merle / Fabien Meyran