Aquest cap de setmana finalitza el Festival Internacional de Curtmetratges de Vila-seca

El passi dels curtmetratges seleccionats i el lliurament dels premis, principals actes de la recta final del FICVI

Aquest cap de setmana, del 20 al 22 d'octubre, arriba el plat fort del Festival Internacional de Curtmetratges de Vila-seca.

L'Auditori Josep Carreras viurà tres dies intensos amb la projecció dels curtmetratges seleccionats i que opten a ser els guanyadors d'aquesta segona edició del festival.

En primer lloc, el divendres 20 d'octubre, tindrà lloc l'obertura oficial del FICVI a les 19.30 h, amb l'actuació d'una coral formada per alumnes dels conservatoris de Reus i Vila-seca i l'Escola Municipal de Música de Cambrils, els quals interpretaran cançons de bandes sonores.

A continuació, es projectaran un total de 14 curtmetratges de ficció en dues sessions: la primera a les 8  de la tarda i la segona a les 10 de la nit.

Dissabte a les 11 del matí tindrà lloc la Masterclass "Introducció a la producció musical amb tablet" a càrrec de Ferran Gifré, professor de Dj a l'Escola de música avançada i so (EUMES) i, a les 5 de la tarda, Dani Trujillo, compositor i dissenyador de so, oferirà la Masterclass "Composició de bandes sonores". Les dues Masterclass es duran a terme a l'Auditori Alcalde Josep Malapeira. A partir de les 7 de la tarda hi hauran tres sessions de projecció de curtmetratges de ficció: a les 19.00 h, a les 20.30 h i a les 22.30 h.

Pedro Solís serà l'encarregat de dur a terme l'última Masterclass d'iniciació al cinema d'animació amb "Cuerdas, un viaje emocional", que inclourà la projecció del curtmetratge "Cuerdas", el diumenge 22 d'octubre a les 5 de la tarda.

Finalment, a les 7 de la tarda hi haurà la Gala d'entrega de premis amb la projecció dels curtmetratges guanyadors. La gala serà amenitzada per una actuació de claqué a ritme de bandes sonores. Als assistents els esperarà un petit piscolabis en acabar la gala.

Cal recordar que totes les projeccions i masterclass són gratuïtes i el públic podrà participar de forma activa valorant cadascun dels curtmetratges que es projectaran. D'aquesta manera, a cada sessió s'entregarà una papereta amb els cartells i el nom dels curtmetratges que es projectaran a cadascun dels passis i, entre tots els vots, es decidirà el guanyador del premi. A més durant la cloenda, es farà un sorteig entre tots els participants que hauran dipositat la seva papereta. El guanyador s'endurà un lot de vins del Celler Masroig.

Els curtmetratges que es projectaran seran els següents:

Divendres a les 20.00 h:

- LE SOUTIEN-GORGUE  Laurent Firode   (França)

- 3 GRAMOS DE FE  José Antonio Campos   (Espanya)

- EPIDEMIA  Alejandro Portaz   (Espanya)

- PARA VOLAR  Melissa Estaba   (Espanya)

- MADRES DE LUNA   Alicia Albares  (Espanya)

- AN AMERICAN SHORT STORY  Antony Renault (EUA/França)

- M.A.M.O.N. MONITOR AGAINST MEXICANS OVER   Alejandro Damiani   (Mèxic/Uruguai)

 

Divendres a les 22.00 h:

- THE APP  Julian Merino   (Espanya)

- THE KISS   Joffre Faria   (Canadà)

- SUSPENSO O SORPRESA  Daniel Barnal   (Perú)

- NI UNA SOLA LINEA  Victor E.D. Somoza   (Espanya)

- LOST FACE  Sean Meehan   (Austràlia/Canadà)

- LE MONDE DU PETIT MONDE  Fabrice Bracq   (França)

- MUJER Y FILIPINA  Luís J. Barroso  (Espanya)

 

Dissabte a les 19.00 h:

- BIENVENIDO A CASA  Miguel León Marcos   (Espanya)

- LETHE  Eric Romero   (Espanya/Regne Unit)

- ADIVINA  Gonzaga Manso   (Espanya)

- HOGAR, DULCE HOGAR  Carlos Polo   (Espanya)

- YERBABUENA  Estefanía Cortés   (Espanya)

 

Dissabte a les 20.30 h:

- LE MÉCÈNE  Lionel Auguste  (França)

- FUGIT  Marta Bayarri   (Espanya)

- RIP  Caye Casas / Albert Pintó   (Espanya)

- LES AUTRES DÉPARTS  Claude Saussereau   (França)

- LENNY  Camille Béglin   (França)

- MADRE  Rodrigo Sorogoyen   (Espanya)

 

Dissabte a les 22.30 h:

- UN BILLETE A NUNCA JAMÁS  Jorge Naranjo   (Espanya)

- MON GERMÀ  Martí Dols / Joe Ryan   (Espanya)

- 3:36  Jean-Philippe Ferré   (França)

- NEVADA  Javier Kühn   (Espanya)

- MARCIANOS DE MARTE  Fernando Trullols   (Espanya)

- CHIMENEA Muhammad Bayazid / Samah Safi  (EUA/Síria)

- EINSTEIN-ROSEN  Olga Osorio   (Espanya)